Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

DSR – zarabiaj na elastyczności poboru energii

DSR – pod tym skrótem kryją się usługi ograniczenia zużycia energii elektrycznej na żądanie operatora, czyli Demand Side Response. Zawarcie kontraktu DSR oraz dołączenie firmy do programu daje nie tylko korzyści dla polskiego systemu elektroenergetycznego, ale też dla samego przedsiębiorstwa w postaci wynagrodzenia. Przekonaj się, dlaczego warto zawrzeć kontrakt DSR!

Z roku na rok wzrasta poziom zużycia energii elektrycznej w Polsce. Postępująca transformacja energetyczna oraz elektryfikacja gospodarki wymaga od operatora sieci przesyłowej poszukiwania rozwiązań, które umożliwią bezpieczne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego w Polsce, czyli stały dostęp do energii elektrycznej. Jednym z narzędzi jest DSR, czyli Interwencyjna Redukcja Poboru.

Czym jest DSR?

Demand Side Response jest to jedno z narzędzi systemowych, wykorzystywanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) do celów bilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) w przypadku zagrożenia funkcjonowania systemu w Polsce. Mowa przede wszystkim o dużych poziomach popytu na energię elektryczną przy jednoczesnych małych zdolnościach produkcji energii elektrycznej. Takie sytuacje powtarzają się coraz częściej w przypadku mroźnych zim oraz upalnych dni w trakcie lata. W zwykłych warunkach, polskie jednostki wytwórcze powinny być w stanie pokryć zapotrzebowania na energię wszystkich odbiorców w naszym kraju. Trzeba jednak pamiętać, że w wyniku np. awarii, remontu lub innego nagłego zdarzenia, mogą być niedostępne.

Jak działa usługa DSR? Usługa polega na dobrowolnym i czasowym obniżeniu przez odbiorcę poziomu konsumpcji energii w ciągu dnia oraz przesunięcie jej zużycia na inny dzień, zgodnie z prośbą operatora, czyli PSE. Firma, która wcześniej zawarła porozumienie w formie kontraktu, otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.

Co się dzieje w przypadku przywołania do redukcji poboru?

W przypadku potrzeby ograniczenia konsumpcji energii elektrycznej w Polsce, PSE powiadamiają wykonawców usługi DSR, z którymi ma kontrakt, o potrzebie obniżenia poboru w danym dniu. W dobie poprzedzającej dzień redukcji, wykonawca otrzymuje wezwanie poprzez dedykowany system informatyczny oraz sms i email. W odpowiedzi zakontraktowany wykonawca DSR przedstawia ofertę sprzedaży, czyli o ile w danym dniu może ograniczyć pobór. Wówczas PSE akceptują ofertę bądź nie. Po dniu redukcji zużycia, wykonawca otrzymuje wynagrodzenie. PSE w informacjach na temat DSR przygotowały orientacyjne wyliczenia wynagrodzenia – 3h x 10 MW x 13 121 = 393 630 zł. Stawka jest określona w SIWZ za 1 MW.

Jak dołączyć do programu?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, uczestnikiem programu DSR może być wykonawca, z którym PSE podpisały kontrakt. Wykonawcami, oprócz odbiorców końcowych, mogą zostać również agregatorzy, którzy w relacjach z PSE reprezentują podmioty posiadające zdolności redukcyjne obiektów ORed, w ramach zakontraktowanych produktów. Rok temu PSE podpisały umowy na świadczenie usługi Interwencyjnej Redukcji Poboru w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku ze spółkami CMC Poland, Enel X Polska, Enspirion, Lerta, Polenergia Obrót oraz Tauron Sprzedaż. Wykonawcy są wybierani co roku w ramach postępowania przetargowego.

Chcę zostać wykonawcą DSR – co zrobić?

Jeżeli jako odbiorca energii elektrycznej planujesz dołączyć do grona wykonawców, skontaktuj się z ekspertami OZE.pl. Dzięki DSR zyskuje nie tylko KSE, ale Ty jako wykonawca i firma. Co konkretnie?


·       wynagrodzenie za gotowość do redukcji zużycia energii

·       aktywny udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego

·       mniejsze straty w przypadku nagłych przerw w dostawach – o problemach dowiadujesz się z wyprzedzeniem

·       małe koszty implementacji oraz inne udogodnienia, jeżeli zdecydujesz się na współpracę z agregatorem

·       przyznanie godła od PSE – Wspieram Bezpieczeństwo Energetyczne Polski

Zwiększ swoje dochody, wspomóż polski system elektroenergetyczny oraz zyskaj w oczach klientów!