Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Efektywność energetyczna – zaniedbany fundament transformacji energetycznej

Wydaje się, że środowisko międzynarodowe skupiło się tak bardzo na inwestycjach w OZE, że zapomniało o elementach, których rozwój może przynieść jeszcze większe korzyści. W dobie elektryfikacji kluczowa jest efektywność energetyczna. Planując inwestycję w OZE sprawdź, czy nie marnujesz energii!

Efektywność energetyczna budynków, produkcji lub innych procesów – to słowo klucz do znacznie tańszej transformacji energetycznej. Efektywność energetyczną definiuje się najczęściej jako stosunek pożądanego efektu do wolumenu zużytej energii, czyli – najogólniej - jest to sprawność energetyczna określonego procesu, urządzenia czy budynku.

Efektywność energetyczna jednym z celów polityki energetycznej UE

Ten obszar jest jednym z filarów polityki energetycznej Unii Europejskiej (ang. energy efficiency), który według wielu ekspertów został znacznie zaniedbany. UE dąży do osiągnięcia 20 proc. oszczędności energii do 2020 roku i co najmniej 32,5 proc. do 2030 roku. Wykorzystując energię bardziej wydajnie, a tym samym zużywając jej mniej, jesteśmy w stanie obniżyć rachunki za energię, ciepło czy nawet zmniejszyć koszty działalności firmy. Instrumenty finansowe UE skupiają się na sektorach, w których potencjał oszczędności jest największy, takich jak budownictwo, lub tam, gdzie konieczne jest zharmonizowane podejście we wszystkich krajach UE – mowa o etykietowaniu energetycznym użytkowanych przez nas urządzeń.

Efektywność energetyczna to mniejsze koszty transformacji

Inwestowanie w pierwszej kolejności w poprawę efektywności energetycznej jest bardziej opłacalne, niż rozpoczęcie wpierw działań związanych z inwestycjami w źródła nisko- i zeroemisyjne. Eksperci sektora energetycznego przekonują, że poprawa efektywności energetycznej jest najbardziej efektywnym sposobem zapewnienia popytu na energię w dobie transformacji energetycznej. Przykładowo eksperci polskiego think-tanku WiseEuropa w opracowaniu „Mniej znaczy więcej. Rola efektywności energetycznej w transformacji do neutralności klimatycznej”, wyliczyli, że zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną zużywaną przez urządzenia oświetleniowe i chłodnicze w gospodarstwach domowych i firmach usługowych o 1 MWh dzięki zastosowaniu bardziej energooszczędnych sprzętów będzie się wiązać ze średnim kosztem 97 zł średnio w latach 2021-2030. Warto podkreślić, że wytworzenie tej samej ilości energii z OZE będzie trzykrotnie droższe (299 zł), natomiast koszt wyprodukowania tej ilości energii w istniejącej elektrowni węglowej wyniesie 320 zł. Dla porównania, typowe gospodarstwo domowe w Polsce zużywa rocznie ok. 2 MWh – czytamy w raporcie.

Bez poprawy wskaźników efektywności energetycznej rozbudowa odnawialnych mocy wytwórczych w tempie, które pozwoliłoby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie, będzie wyzwaniem ze względu na bariery dotyczące dostępności surowców, przestrzeni i wykwalifikowanej siły roboczej, czas trwania procedur administracyjnych oraz ograniczenia sieci energetycznych – wskazuje WiseEuropa. Zwiększenie poziomu efektywności energetycznej przekłada się na wydajniejsze wykorzystywanie bezemisyjnej energii.

Jaka jest największa bariera inwestycji w efektywność energetyczną? Okazuje się, że jest to niewystarczająca liczba instrumentów wspierających działania zwykłych odbiorców energii, ale także biznesowych, oraz niska świadomość na temat korzyści płynących z oszczędności energii. Potrzebne są interwencje publiczne (np. programy, ulgi), które umożliwią finansowanie poprawy efektywności.

Inwestując w OZE – postaw na efektywność energetyczną

Nie bez powodu zespół OZE.pl w ramach usług doradczych oraz w procesie diagnozy potrzeb energetycznych, pod lupę bierze efektywność energetyczną budynków, urządzeń oraz procesów produkcyjnych. Przed inwestycją w OZE warto zbadać, czy można ograniczyć straty związane z poborem energii poprzez np. poprawę izolacji instalacji przemysłowych, budynków (termomodernizacja), czy też modernizację oświetlenia.

OZE.pl rekomenduje w pierwszej kolejności przeprowadzenie audytu przedsiębiorstwa na podstawie aktualnych metod analiz. W trakcie audytu poddaje się ocenie stan techniczny budynku, instalacji i urządzeń oraz wskazuje się obszary, w których zużywana jest największa ilość energii, wody i ciepła. Po poprawie efektywności energetycznej wybranego obszaru , olejnym krokiem powinna być realizacja inwestycji w OZE.

Zespół OZE.pl pozwoli zwiększyć wskaźniki efektywności energetycznej w Twojej firmie, domu lub gospodarstwie rolnym. Skontaktuj się z naszym zespołem. Przeanalizujemy i przedstawimy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.