Rosnące ambicje polityki klimatyczno-energetycznej i coraz większa świadomość społeczeństwa odnośnie negatywnych skutków wykorzystywania paliw kopalnych powodują, że coraz więcej przedsiębiorców staje się aktywnymi uczestnikami transformacji gospodarczej opartej o OZE.
PPA to umowy na zakup energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, na podstawie których osoba fizyczna lub prawna zgadza się na jej zakup bezpośrednio od producenta energii elektrycznej. To rozwiązanie jest z powodzeniem wykorzystywane w Europie. Rynek umów PPA rośnie systematycznie od 2015 roku. Mimo pandemii koronawirusa ubiegły rok był dla niego rekordowy. Łączna moc instalacji OZE objęta PPA osiągnęła 12 GW, co w porównaniu z 2019 rokiem oznacza wzrost o 50 proc. Rekordowa była również liczba podpisanych umów. W ubiegłym roku podpisano łącznie 51 umów, z czego 24 dotyczyły instalacji wiatrowych (w tym 6 morskich farm wiatrowych), kolejne 24 - projektów fotowoltaicznych.
PPA to już trend europejski
Jak wynika z danych stowarzyszenia branżowego WindEurope, najwięcej umów podpisali przedsiębiorcy w sektorze teleinformatycznym (34 proc.) i wspomnianym przemyśle ciężkim (20 proc.). Dla przemysłu energia elektryczna stanowi istotny element kosztów. Zapewnienie stabilnych dostaw taniej energii ma kluczowe znaczenie dla prowadzonej działalności. Rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 przekraczające od czerwca poziom 50 euro za tonę w istotny sposób przekładają się na koszty działalności przemysłu. W celu ich obniżenia sektor energochłonny ma do wyboru dwie możliwości: socjalizację rosnących kosztów produkcji poprzez podniesienie cen swoich produktów dla klientów, co zdecydowanie obniży konkurencyjność przemysł, lub inwestycje w źródła zapewniające tanie dostawy energii.
Jest jeszcze jedna możliwość w postaci zawarcia kontraktu PPA. Potencjalni odbiorcy energii nie muszą inwestować we własne źródła OZE, aby kupować tani prąd. Obecnie instalacje OZE, w szczególności farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, produkują najtańszą energię na rynku, czym są w stanie odpowiedzieć na oczekiwania zarówno sektora energochłonnego, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców. Większe zainteresowanie przemysłu technologiami OZE oraz inwestycje w bezemisyjną produkcję energii nie jest w żadnym wypadku chwytem marketingowym, potocznie zwanym greenwashingiem. Konsumpcja energii z OZE jest stawianym wymogiem przez partnerów biznesowych, którzy uzależniają współpracę od kwestii związanych z ochroną środowiska i wykorzystaniem zielonej energii.
Podobne głosy słychać także w Polsce. Wraz z pojawieniem się na rachunkach 1 stycznia 2021 roku kolejnej pozycji w postaci opłaty mocowej, polski przemysł zaczął apelować do rządu o wsparcie np. w postaci ulg lub innych narzędzi. Polscy przedsiębiorcy obawiają się utraty konkurencyjności na rzecz np. firm azjatyckich.
PPA będą jednym z filarów dekarbonizacji gospodarki
Dekarbonizacja przemysłów energochłonnych jest kluczem do transformacji całej gospodarki europejskiej w duchu Zielonego Ładu. Bez wątpienia kontrakty PPA są narzędziem, który pozwalają na realizację tego celu. Eksperci nie pozostawiają wątpliwości. Umowy PPA będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w zaspokajaniu firm w energię z OZE, jak również we wspieraniu inwestycji w energetykę odnawialną.
Należy zwrócić uwagę, że tego rodzaju kontrakty stanowią nie tylko zabezpieczenie przychodów dla wytwórców w OZE niwelując ryzyko związane z produkcją energii. Dodatkowo stałe przychody są traktowane jako zabezpieczenie dla banku, przez co uzyskanie kredytowania inwestycji jest zdecydowanie łatwiejsze. To samo napędzające się koło pozwoli w jeszcze większym stopniu rozpędzić rozwój odnawialnych źródeł w Europie.
Polskie firmy także poszukują szans w PPA – wesprzemy Twoją firmę w negocjacjach
Również nad Wisłą można zaobserwować wzmożone zainteresowanie kontraktami PPA, gdzie nadal blisko 70 proc. energii pozyskiwanej jest z węgla, co ma bezpośrednie przełożenie na ceny hurtowe. Jednak w Polsce nadal brakuje przepisów regulujących kwestię tego rodzaju umów, co może utrudnić rozwój rynków umów PPA. Mimo to coraz więcej firm decyduje się na zawieranie tego typu kontraktów stając się ważnym elementem transformacji energetycznej i przyczyniając się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Nie bez powodu coraz częściej do OZE.pl zgłaszają się przedsiębiorstwa, które chcą pozyskiwać bezemisyjną i czystą energię np. z farmy fotowoltaicznej. Nasze grono ekspertów pomoże Ci w wyborze najlepszego wariantu umowy PPA. Skontaktuj się z nami już dziś!