Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Rewolucja fotowoltaiczna w Polsce – to dobry czas dla inwestorów

Kołem zamachowym rozwoju OZE w Polsce stała się fotowoltaika, która jest najszybciej rozwijającym się źródłem energii odnawialnej. To efekt stałego spadku kosztów instalacji, ale również dedykowanych instrumentów wsparcia. Gdy w 2019 roku rząd uruchamiał Program Mój Prąd, który miał dofinansowywać mikroinstalacje fotowoltaiczne, nikt nie przypuszczał, że jego efekt będzie tak spektakularny. Według danych Agencji Rynku Energii na koniec czerwca liczba prosumentów przekroczyła 600 tys., choć jeszcze pod koniec 2015 roku było ich zaledwie 4 tys. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na koniec czerwca 2021 roku łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej w Polsce wyniosła 5232 MW, z czego zdecydowaną większość stanowią instalacje prosumenckie. Dla porównania to blisko tyle mocy jaką obecnie dysponuje Elektrownia Bełchatów, czyli największa elektrownia konwencjonalna odpowiadająca za ponad 20 proc. energii produkowanej w Polsce. Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaice w 2022 roku podwoi swoją wartość z końca 2020 roku, a na koniec 2025 roku może wynieść nawet 15 GW. W tym roku oraz w kolejnych latach będziemy obserwować znaczny przyrost farm fotowoltaicznych na polskim rynku za sprawą organizowanych od 2016 roku aukcji OZE. 

Polska zielonym placem budowy – inwestorów wspiera OZE.pl

Nasz kraj stał się wielkim placem zielonej budowy, nie tylko dzięki programom takim jak wspomniany na początku programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Istotne znaczenie dla powstawania nowych mocy ma system aukcyjny. Jak pokazały tegoroczne aukcje OZE, zauważalna jest również postępująca ekspansja ze strony dużych projektów fotowoltaicznych, tj. o mocy powyżej 1 MW. Wsparcie uzyskają instalacje PV o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej ponad 1,2 GW. Od 2016 roku, gdy w Polsce uruchomiono system aukcyjny łącznie zakontraktowano instalacje fotowoltaiczne o mocy blisko 3 GW. Gdy uwzględnimy również źródła wiatrowe to mówimy o instalacjach o mocach 7 GW. W efekcie w przeciągu 3-4 lat łączna moc zainstalowana w OZE w Polsce wyniesie 20 GW. 

- Transformacja energetyczna wchodzi w zaawansowaną fazę. W ramach naszej spółki OZE.pl o.o. chcemy wspierać naszych klientów w inwestycjach, które będą miały wymierną wartość. Nie mówię tu wyłącznie o wartości w ujęciu finansowym, ale o wiele szerszym aspekcie. Wartościami powinniśmy się kierować świadomie. Dla jednych będzie to prowadzenie swojej działalności z dbałością o środowisko poprzez inwestycje w czyste technologie, dla innych będą to inicjatywy obniżające zużycie energii w firmach zwiększając efektywność energetyczną. Naszą misją jest edukowanie i wpajanie zasad zrównoważonego rozwoju do działań przedsiębiorstw, samorządów, instytucji czy społeczeństwa – komentuje Jarosław Tokarczuk, Prezes Zarządu OZE.PL Sp. z o.o.

W sytuacji ograniczonej możliwości realizacji dużych projektów wiatrowych, za sprawą tzw. ustawy odległościowej, dynamiczny rozwój dużych instalacji PV stwarza możliwość inwestorom do rozwoju tego typu inwestycji np. z wykorzystaniem umów PPA. Zielone inwestycje to ważny impuls do wielomiliardowych inwestycji w polską gospodarkę. Dzięki nim powstaną nowe miejsca pracy i możliwe będzie budowanie przewagi konkurencyjnej polskich firm. To nie zwykle ważne w dobie wychodzenia z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa. 

- Chcemy kreować nowe rozwiązania wpływające na rozwój nowego modelu energetyki opartego o źródła odnawialne, magazyny energii poprawiające jakość i pewność zasilania, czy też proponując nowe formy kontraktowania energii np. w formule bilateralnych umów zwanych cPPA/PPA.  Wspieramy naszych klientów w inwestycjach we własne źródła wytwórcze OZE, w szczególności instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, jednostki kogeneracyjne (biomasa, gaz), realizujemy audyty energetyczne, a także współpracujemy w różnych modelach biznesowych przy inwestycjach w farmy fotowoltaiczne. Pomagamy też w wyborze i pozyskaniu finansowania na inwestycje zarówno ze środków unijnych, budżetowych czy wyspecjalizowanych funduszy. Wchodzimy w nową perspektywę finansową, która będzie mocno wspierać zielone, nisko i zeroemisyjne inwestycje – dodaje Tokarczuk. 

Wielowymiarowość znaczenie fotowoltaiki dla systemu elektroenergetycznego w Polsce

Źródła OZE, a w szczególności fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu szczytów zapotrzebowania na energię, szczególności latem, gdy Krajowy System Elektroenergetyczny jest wystawiony na poważną próbę zapewnienia stabilnych dostaw prądu. W przeszłości zdarzało się, że instalacje PV uchroniły Polskę przed blackoutem. 

Fotowoltaika ma też istotne znaczenie dla transformacji transportu i ciepłownictwa. Z jednej strony może zasilać samochody elektryczne, a z drugiej napędzać pompę ciepła, co pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji zielonej energii, która zamieni się w czyste ciepło. Jednocześnie będzie to miało również pozytywny wpływ na stabilizację sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej. 

Należy jednak zaznaczyć, że dynamiczny rozwój to z jednej strony szansa ale również wyzwania. Instalacje OZE powodują określone problemy dla sieci dystrybucyjnej związane ze szczytami generacji energii elektrycznej. Niezwykle istotne znaczenie będzie miało zapewnienie elastyczności, zarówno po stronie infrastruktury sieciowej, jak i po stronie jej użytkowników. Dalszy rozwój energetyki odnawialnej, w tym fotowoltaiki, nie będzie możliwy bez zapewnienia odpowiednich inwestycji w sieci dystrybucyjne niskiego i średniego napięcia. Równolegle powinien rozwijać się segment magazynowania energii, co pozwoli na wspomniane wcześniej zapewnienie elastyczności systemu elektroenergetycznego, a także większego lokalnego bilansowania źródeł rozproszonych.

Jeżeli jesteś inwestorem rozważającym inwestycje w fotowoltaikę lub magazyny energii, a być może zawarcie kontraktu PPA, skontaktuj się z naszym doradcą. Nasz zespół przedstawi odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie, spełniające potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.