Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Taksonomia – w styczniu wchodzą nowe regulacje. Jaki będą miały wpływ na firmy?

Taksonomia to termin, który wywołuje szereg dyskusji na temat polityki klimatycznej w Unii Europejskiej. Pod tym pojęciem kryje się system klasyfikacji zrównoważonej działalności gospodarczej. Budowa spójnych ram zrównoważonego finansowania będzie miała wpływ przede wszystkim na firmy i inwestorów.

Taksonomia jest filarem zrównoważonego finansowania. Pęd zadziałaniami proklimatycznymi objął nie tylko eko produkty, ale i usługi, w tym finansowe: pożyczki, obligacje, kredyty oraz wiele innych. Celem UE było określenie, które działania i aktywności można uznać za zrównoważone, co przekłada się na wsparcie finansowe po stronie Unii Europejskiej, realizującej przełomową strategię Europejskiego Zielonego Ładu.

Taksonomię wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. System kwalifikacji przysłuży się do wprowadzenia ogólnounijnych norm, co jest kluczowe w dobie green washingu, czyli fałszywego marketingu związanego z ekologią. Taksonomia przełoży się na zwiększenie świadomości inwestorów na temat skutków działalności na środowisko, ale i samych obywateli UE. Narzędzie ma ułatwić poszukanie odpowiedzi na pytanie, czy dana działalność gospodarcza wpisuje się w ramy zrównoważonej gospodarki sprzyjającej środowisku.

Czym jest działalność gospodarcza zrównoważona środowiskowo?Musi być zgodna z taksonomią, czyli musi spełniać trzy warunki. Pierwszy z nich to duży wkład z realizację minimum jednego celu środowiskowego, drugi zakładanie powodowanie większych szkód dla pozostałych celów środowiskowych, oraz prowadzenie działalności zgodne z minimalnym gwarancjami. W ramach taksonomii wyznaczono 6 celów środowiskowych. Są to: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ), zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola, oraz ochrona i odbudowa bioróżnorodoności i ekosystemów.


Nie ma wątpliwości co do przyszłości OZE, trwa dyskusja oatomie i gazie

Działania związane z inwestycjami w OZE oraz bezemisyjne technologie bezwątpienia wpisują się w kryteria zrównoważonego rozwoju. Dyskusja trwa nad włączeniem do taksonomii gazu ziemnego i energetyki jądrowej. Rozmowy i konsultacje nie wykluczają terminu rozpoczęcia obowiązywania taksonomii, który wyznaczono na 1 stycznia 2022 roku. Mowa o pierwszych dwóch rozdziałach, gdzie wskazane są kryteria dla OZE, produkcji pojazdów, żeglugi, leśnictwa czy bioenergii.


Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Taksonomia jest skierowana bezpośrednio do krajów Unii Europejskiej, ale także uczestników rynku finansowego, którzy oferują usługi finansowe jak akcje czy obligacje(np. doradcy finansowi, banki, domy maklerskie).

Taksonomia dotknie także spółki finansowe i niefinansowe objęte obowiązkiem raportowania pozafinansowego. Przedstawiciele tych podmiotów będą musieli przestrzegać nowych wymagań, w tym złożyć pierwsze raporty czy ujawniać informacje z wykorzystaniem taksonomii UE. Raporty taksonomiczne będą składane z rocznymi sprawozdaniami finansowymi.

Z taksonomii będą mogli skorzystać także pozostali przedsiębiorcy w sposób dobrowolny, jeśli będą chcieli pozyskać finansowanie zUE. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał wprowadzić na rynek UE nowy produkt –wtedy będzie już musiał obowiązkowo uwzględnić nowe prawo UE.


Nie ma kar, ale…


Nasi klienci często pytają, co w przypadku, gdy firma nie zastosuje się wymagań taksonomii. Co do zasady nie ma kar finansowych, ale skutki odczuje się na innych polach. Przykładowo podmiot taki nie będzie mógł się ubiegać o zielone certyfikaty, które można sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii. Podmiot nie będzie mógł skorzystać ze środków pochodzących m.in. z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Zespół OZE.pl pomoże Ci znaleźć finansowanie zewnętrzne na zrównoważone inwestycje oraz pomoże w ich realizacji! Dodatkowo wesprzemy Cię w przygotowaniu raportu lub analizy śladu węglowego. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja firma jest zrównoważona albo planujesz realizację strategii i inwestycji i nie jesteś przekonany, czy będą zgodne z taksonomią – skontaktuj się z naszymi ekspertami.