Po wybuchu wojny na Ukrainie Komisja Europejska przedstawiła plan RePowerEu, który stanowi swojego rodzaju strategię przyspieszającą uniezależnienie Europy od paliw kopalnych. Dokument zakłada m.in. usprawnienie procedur wydawania pozwoleń dla projektów związanych z zieloną energetyką. Pod koniec listopada unijni ministrowie energii uzgodnili treść długo oczekiwanego rozporządzenia.
- Długie terminy oczekiwania na pozwolenia to jedna z największych barier rozwoju OZE w Europie
- Unijni ministrowie energii przedstawili rozporządzenie ustanawiające tymczasowe ramy służące przyspieszeniu wydawania zezwoleń i wdrażania projektów OZE
- Tymczasowe przepisy obejmują skrócenie wydawania pozwoleń dla instalacji OZE i projektów ich rozbudowy do 3 i 6 miesięcy, oraz traktują inwestycje w OZE jako nadrzędny interes publiczny
8 marca, zaledwie dwa tygodnie po wybuchu wojny na Ukrainie, poznaliśmy założenia RePowerEu, czyli dokumentu będącego odpowiedzią na potrzebę szybkiego uniezależnienia od importu paliw kopalnych. Jednym z założeń, o których informowaliśmy na łamach bloga OZE.pl, było przyspieszenie wdrażania projektów w energetyce wiatrowej i słonecznej. 18 maja została przedstawiona strategia UE na rzecz energetyki słonecznej, która ma pomóc zidentyfikować bariery wykorzystania tej technologii. Od tego czasu czekaliśmy na przepisy mające usprawnić procedury administracyjne związane z realizacją projektów OZE. W szczególności mowa o tzw. permittingu, czyli procedurach wydawania pozwoleń. Przykładowo zgodnie z wyliczeniami branżowymi WindEurope, obecnie w procedurach wydawania zezwoleń w całej Europie utknęło 80 GW planowanych w wiatrakach. Już dziś te projekty mogłyby wspomóc uniezależnienie krajów od importu surowców. Jak duże oszczędności daje m.in. energetyka słoneczna w zakresie kosztów zakupu gazu pisaliśmy TUTAJ.
Unijni ministrowie energii w listopadzie przedstawili treść rozporządzenia rady ustanawiającego tymczasowe ramy służące przyspieszeniu wydawania zezwoleń i wdrażania projektów OZE.
- Komisja przedstawiła projekt tego aktu 9 listopada na mocy art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu UE określającego możliwe postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych. Propozycja ta powstała w następstwie konkluzji Rady Europejskiej z 20 i 21 października 2022 roku, w których wezwano do przyspieszenia i uproszczenia procedur wydawania zezwoleń, aby zwiększyć tempo wprowadzania odnawialnych źródeł energii. Jej podstawą był także plan REPowerEU, przedstawiony przez Komisję 18 maja 2022 roku- czytamy na stronach Rady Europejskiej.
Co zakłada rozporządzenie?
Jak czytamy w komunikacie Rady Europejskiej, nowe rozporządzenie wprowadza „pilne i ukierunkowane środki” dotyczące określonych technologii i typów projektów, które najmniej wpływają negatywnie na środowisko. Jozef Síkela, czeski minister przemysłu i handlu podkreślił, że zwiększenie udziału OZE w sieciach elektroenergetycznych pomoże obniżyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne i płacić mniej za energię elektryczną, natomiast procedury służące wydawaniu zezwoleń staną się krótsze i prostsze.
Jak czytamy, tymczasowe przepisy wprowadzają maksymalne terminy na wydawanie zezwoleń wymaganych do instalacji urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, rozbudowy istniejących OZE i wdrażania pomp ciepła. Zakładają też, że takie projekty leżą w nadrzędnym interesie publicznym. Państwa członkowskie mogą stosować nowe regulacje w ramach obecnie prowadzonych procedur wydawania pozwoleń.
Energetyka słoneczna
Dla sektora fotowoltaiki uzgodniono, że termin wydania pozwoleń nie może przekroczyć trzech miesięcy. W wyjątkowych przypadkach projekty nie będą wymagały przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, co będzie dotyczyło projektów „zainstalowanych na sztucznych konstrukcjach”. W przypadku instalacji o mocy do 50 kW zezwolenia będą ważne, jeśli w ciągu miesiąca inwestor nie uzyska odpowiedzi od właściwych organów. Tu postawiono warunek – instalacja musi zapewnić „stabilność, niezawodność oraz bezpieczeństwo sieci”.
Rozbudowa projektów OZE
Przewidziano też rozwiązania dla planów rozbudowy istniejących już instalacji OZE. Pozwolenia obejmujące rozbudowę instalacji OZE (zwiększenie mocy o ponad 15 proc.) oraz ocenę oddziaływania na środowisko powinny być wydane w ciągu sześciu miesięcy. W przypadku instalacji, których moc po rozbudowie będzie większa o wartości poniżej 15 proc., zezwolenia powinny być wydane w ciągu trzech miesięcy.
Nadrzędny interes publiczny – o co chodzi?
Co ciekawe, planowanie instalacji OZE, ich budowa oraz eksploatacja mają być uznawane jako „nadrzędny interes publiczny”. W ten sposób projekty będą mogły korzystać z uproszczonej oceny oddziaływania na środowisko przewidzianej w dyrektywach.
Kiedy regulacje zostaną przyjęte?
Rada Europejska informuje, że rozporządzenie zostanie przyjęte w trakcie najbliższego nadzwyczajnego posiedzenia rady w zakresie energetyki, które planowane jest na 19 grudnia. Rozporządzenie ma obowiązywać przez 18 miesięcy do chwili wejścia w życie dyrektywy o energii odnawialnej.
Treść rozporządzenia można przeczytać TUTAJ.
Źródło: Rada Europejska